• Standardy Ochrony Małoletnich

• Standardy Ochrony Małoletnich w Przedszkolu Samorządowym "Niezapominajka" w Nowej Sarzynie

• Szanowni Państwo!

Z dniem 15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zmieniające dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, której tytuł na mocy tychże zmian otrzymuje brzmienie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
          Dodany do ustawy wyżej wskazanymi przepisami rozdział 4b wprowadza tzw. standardy ochrony małoletnich, mające stanowić jeden z rodzajów szczególnych środków ochrony małoletnich.

W związku z powyższym w Przedszkolu Samorządowym „Niezapominajka” w Nowej Sarzynie została opracowana Polityka Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem i opublikowana na stronie internetowej.

Wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich oznacza, m.in. że:

• placówka posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
          • placówka posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko-pracownik personelu
          • pracownicy placówki są sprawdzani pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego
          • placówka chroni dane osobowe i wizerunek dziecka
          • placówka dba o bezpieczny dostęp dzieci do Internetu
          • pracownicy są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować
          • placówka oferuje dzieciom i rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem