• O nas

• Historia przedszkola

•

Nowa Sarzyna jest młodym miastem i wciąż zmienia swoje oblicze. Powstanie miejscowości oraz jej rozwój ściśle wiązało się i nadal wiąże z funkcjonowaniem Zakładów Chemicznych „Organika- Sarzyna”. Kiedy to w 1937 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o budowie w okolicy Sarzyny Zakładów Chemicznych , dla miejscowości zaczął się nowy rozdział. Budowę Zakładów realizowano w latach 1937-39, a ukończona po II wojnie światowej. Od lat pięćdziesiątych XX wieku przybywali tu i zakładali rodziny młodzi ludzie zatrudnieni w zakładach. Wraz ze wzrostem liczby ludności powstawały kolejne osiedla mieszkaniowe, Dom Kultury, szkoły, obiekty sportowe, a także przedszkola.

W 1968 roku powstał pierwszy projekt parterowego budynku przedszkola przy ulicy KEN, różniący się bardzo od dzisiejszego wyglądu. W 1973 roku zmieniono projekt z parterowego na dwukondygnacyjny 4- oddziałowy. W tym też samym roku Nowa Sarzyna otrzymała prawa miejskie i stała się centrum gminy.

Duży wyż demograficzny spowodował konieczność otwarcia jeszcze dwóch oddziałów przedszkolnych mieszczących się przy ul. 1 Maja. W latach osiemdziesiątych zaadoptowano na oddział przedszkolny salę gimnastyczną mieszczącą się w przedszkolu i wówczas zlikwidowano odziały przy ul. 1 Maja.
            Nazwę Przedszkole Samorządowe Nr 2 placówka otrzymała w styczniu 1990 roku i od tej pory stała się jednostką samorządową podlegającą Urzędowi Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie.
            Przedszkole liczyło 5 oddziałów do roku 2008. W tym też roku utworzono oddział dla grupy zerowej w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej- Curie w Nowej Sarzynie. Dzięki staraniom obecnej pani dyrektor Aliny Indyckiej w 2009 roku utworzono nową salę w budynku przedszkola będącą wcześniej pomieszczeniami socjalnymi.

14 maja 2011 r. – Uroczystość nadania imienia „Niezapominajka” dla Przedszkola Samorządowego Nr 2

W dniu 14 maja w Przedszkolu Samorządowym „Niezapominajka” w Nowej Sarzynie odbyły się uroczyste obchody nadania imienia przedszkolu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski, którą celebrował ksiądz proboszcz Kazimierz Kawa. Następnie miała miejsce część artystyczna w ogrodzie przedszkolnym podczas, której dzieci wykonały prezentacje poetycko-wokalno-taneczne związne ze Świętem Polskiej Niezapominajki.Obecność na scenie zaznaczyli również absolwenci naszego przedszkola. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Pan Jerzy Paul pod którego honorowym patronatem odbyła się cała uroczystość, zastępca burmistrza Pan Andrzej Rychel, ksiądz proboszcz Kazimierz Kawa, przedstawieciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie- starszy wizytator Pani Janina Świerczewska, Dyrektor ZEASiP wraz z pracownikami. Wśród zaproszonych gości obecni także byli dyrektorzy szkół i przedszkoli z Gminy Nowa Sarzyna jak również emerytowane dyrektorki oraz emerytowany personel pedagogiczny i administracyjno-obsługowy. Gościliśmy także sponsorów, którzy wsparli finansowo naszą inicjatywę.

Na ręce Pani Dyrektor Aliny Indyckiej zostały wręczone listy gratulacyjne od Podkarpackiego Kuratora Oświaty – Pana Jacka Wojtasa oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Uroczyście wręczono także Uchwałę w sprawie nadania imienia Przedszkolu Samorządowemu Nr 2 w Nowej Sarzynie z dnia 30.XII.2010r. Pan Burmistrz Jerzy Paul wraz z Panią Dyrektor Aliną Indycką dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nową nazwą przedszkola. Po części artystycznej odbył się piknik rodzinny. Dzieci wspólnie z rodzicami miały możliwość wspólnej zabawy prowadzonej przez wodzireja oraz grilowania w ogrodzie przedszkolnym.