• O nas

          • Koncepcja i misja

          •  

            Koncepcja pracy Przedszkola ukierunkowana jest na rozwój dzieci. Została opracowana na podstawie analizy mocnych i słabych stron placówki. Tworząc niniejszą koncepcję pracy wzięto pod uwagę wnioski z ewaluacji wewnętrznych, potrzeby dzieci, rodziców, potrzeby środowiska lokalnego oraz możliwości bazowe i kadrowe przedszkola. Czas realizacji Koncepcji - od IX 2016 r- do IX 2021 r.

            Działania prowadzone przez przedszkole będą monitorowane i analizowane. Koncepcja będzie modyfikowana w miarę potrzeb. 

            Organizacja dnia w przedszkolu zapewnia dzieciom zabawę, edukację, a także relaksację oraz aktywny wypoczynek również w kontakcie z przyrodą. W ramowym rozkładzie dnia przewidziana jest realizacja zajęć edukacyjno-wychowawczych w oparciu o podstawę programową, czynności samoobsługowe, zabawy swobodne inspirowane przez dzieci sytuacje edukacyjne, a także zajęcia dodatkowe np. zajęcia umuzykalniające, zajęcia przygotowujące dzieci do posługiwania się językiem obcym, zajęcia terapii pedagogicznej, teatralne, a także korygujące wady wymowy i postawy.

            Przedszkole posiada estetyczną, bezpieczną i dobrze wyposażoną bazę pozwalającą na realizację przyjętych programów oraz koncepcji pracy przedszkola. Przestrzenne i kolorowe sale, dobrze wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz atrakcyjne zabawki zachęcają do swobodnej zabawy. Atrakcyjny, funkcjonalnie zaaranżowany plac zabaw sprzyja zabawom na powietrzu.

                 1.  Wizja przedszkola

            Przedszkole otwarte jest na oczekiwania i potrzeby dzieci i rodziców oraz  promuje  działania twórcze.  Przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole. Rozwija kompetencje poznawcze, społeczne oraz twórcze. Dzieci nabywają wiedzę poprzez przyswajanie, aktywne poszukiwanie oraz odkrywanie.

             Dzieci są wdrażane do troski o własne zdrowie oraz do aktywności ruchowej i poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, uczą się korzystać z jej zasobów, poznają zasady bezpieczeństwa i zdrowego odżywiania.

            Przedszkole prowadzi planowy proces wychowawczy podejmując działania mające na celu kształtowanie poczucia własnej wartości i zachęca do pokonywania trudności i ograniczeń. Na terenie przedszkola tworzymy sytuacje dające dzieciom możliwość samorealizacji oraz poznawania swoich możliwości i talentów.

            Dzieci uczą się zachowań społecznych powszechnie akceptowanych, poznają prawa i obowiązki, sposoby postępowania w relacjach z innymi, wartości uniwersalne takie jak dobro, prawda, piękno, odpowiedzialność, przyjaźń, szacunek i tolerancja. W przedszkolu kształtuje się poczucie  tożsamości narodowej  dziecka opartej  na tradycjach rodzinnych, kulturze regionu i narodu.

             

                   2. Misja przedszkola

            Misją naszego przedszkola jest zapewnienie każdemu dziecku wszechstronnego indywidualnego rozwoju poprzez rozbudzanie ciekawości dziecka oraz zaspokojenie naturalnej potrzeby poznania otaczającego świata,  uwzględniając aktywność twórczą dziecka w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. 

             

            Profil dziecka kończącego przedszkole :

            Absolwent naszego przedszkola jest wrażliwy na drugiego człowieka oraz na piękno otaczającego świata:

            • jest samodzielny,
            • aktywny w podejmowaniu działań, wykazuje motywacje do uczenia się i wysiłku intelektualnego,
            • rozwija swoje talenty, lubi działania twórcze,
            • potrafi wyrażać i kontrolować swoje emocje,
            • posiada umiejętność  komunikatywnego porozumiewania się,
            • potrafi współdziałać w zespole respektując prawa drugiego człowieka,
            • cechuje si gotowością do działania na rzecz środowiska przyrodniczego
            • odróżnia dobro od zła,
            • przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny,
            • potrafi dbać o własne zdrowie i sprawność fizyczną,
            • umie zachować się w różnych sytuacjach,
            • ma świadomość bycia częścią swojej rodziny, miasta i swojego kraju,
            • jest dobrze przygotowany do obowiązków szkolnych – posiada wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej.

             

                  3. Ogólne cele koncepcji

            Koncepcja ukierunkowana jest na organizowanie procesów wspomagania rozwoju i edukacji  dzieci  zorganizowana w sposób sprzyjający uczeniu się. Procesy wspomagania i rozwoju edukacji dzieci są podporządkowane indywidualnym potrzebom oraz możliwościom psychofizycznym dzieci. 

            Realizacja procesów odbywa się w oparciu o planowane działania, modyfikowane i doskonalone w miarę potrzeb. Do planowania i realizacji  procesów, podnoszących  efektywność wspomagania rozwoju i edukacji dzieci wykorzystuje się wnioski z monitorowania procesów.

            Nauczyciele stosują  metody pracy dostosowane do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej, w tym nowatorskie metody pracy służące rozwojowi oraz pobudzające do aktywności i sprawności fizycznej.

             

               Cele dydaktyczne

            Głównym celem koncepcji jest organizowanie procesów edukacyjcnych, które sprzyjać będą  nabywaniu przez dzieci  wiadomości i umiejętności określonych  w podstawie programowej z uwzględnieniem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji. By osiągnąć cel nauczyciele monitorują i analizują osiągnięcia każdego dziecka, z uwzględnianiem jego możliwości rozwojowych.

            Wdrożone wnioski uzyskane z monitorowania i analizowania osiągnięć dzieci,  przyczyniają się do rozwijania  umiejętności i zainteresowań dzieci i stanowią  podstawę do  modyfikowania  programów wychowania przedszkolnego realizowanych  przez przedszkole.

             

            Cele wychowawcze i opiekuńcze

            Cele wychowacze realizowane są w oparciu o powszechnie akceptowane  normy społeczne. Podejmowane działania wychowawcze są monitorowane i w razie potrzeb modyfikowane.

            Nauczyciele wdrażają normy społeczne, dlatego dzieci wiedzą, jakich zachowań się od nich oczekuje zarówno w przedszkolu, jak i w domu. W  przedszkolu  zapewniamy  dzieciom bezpieczne warunki do zabawy i edukacji, a nauczyciele wspólnie z rodzicami podejmują działania wychowawcze mające na celu eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań.


            W przedszkolu kształtujemy postawę odpowiedzialności dziecka za działania własne i działania podejmowane w grupie przedszkolnej.

            Cele opiekuńcze przedszkole realizuje wspomagając  rozwój dziecka  z uwzględniniem jego  indywidualnej  sytuacji społecznej. Nauczyciele rozpoznają możliwości psychofizyczne oraz potrzeby rozwojowe i sytuację rodzinną każdego dziecka, wykorzystując zgromadzone  informacje do podejmowania określonych indywidualnych działań edukacyjnych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w przedszkolu podejmowane są działania antydyskryminacyjne.  

             

                            4. Zasady organizacji pracy dydaktycznej

            Kadra przedszkola troszczy się, aby czas spędzony w przedszkolu był dla dzieci wspaniałą zabawą, a zabawa kształcącym doświadczeniem.  Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są podporządkowane indywidualnym potrzebom edukacyjnym i rozwojowym oraz możliwościom psychofizycznym dzieci. Wspomaganie rozwoju i edukacji dzieci jest planowane, modyfikowane oraz doskonalone.

            Wnioski z monitorowania wykorzystywane są do planowania i realizowania  procesów edukacyjnych  wspomagajacych  rozwój i edukację dzieci. Stosowane  przez nauczycieli metody pracy  (w tym nowatorskie metody  służące rozwojowi  i pobudzające do aktywności i sprawności fizycznej)  dostosowane są do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej. Przedszkole zapewnia zajęcia specjalistyczne, które są odpowiednie do rozpoznanych potrzeb każdego dziecka. Współpracujemy z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi instytucjami udzielającymi pomocy dzieciom, zgodnie z ich potrzebami i sytuacją społeczną.

             

             Metody pracy przedszkola :

            Stosowane rozwiązania metodyczne związane są ze stosowaniem następujących metod pracy z dzieckiem:

            Elementy metody Marii Kielar-Turskiej – to metoda,  ukazująca jak ważne w procesie wychowawczo-dydaktycznym jest skupienie uwagi na dziecku, obserwowanie jego zachowań, wspomaganie jego rozwoju poprzez podtrzymywanie jego zapału poznawczego, w zdobywaniu wiedzy o świecie oraz służenie pomocą w budowaniu obrazu otaczającego go świata.

            Elementy metody Marii Montessori, dzięki której dajemy dziecku szansę wszechstronnego rozwoju: fizycznego i duchowego oraz kulturowego i społecznego; wspierając  jego spontaniczną i twórczą aktywność.

            Różnorodne techniki twórczego myślenia np. swobodne teksty Celestyna Freineta.Elementy metod aktywizacji ruchowej Rudolfa Labana, Kniessów,   Weroniki Sherborn, Carla Orffa oraz kinezjologii edukacyjnej Dennisona, które pozwalają dzieciom  na poznanie własnego ciała, ukształtowanie związku między dzieckiem a otoczeniem, rozwijanie poczucia rytmu, aktywizacje prawej i lewej strony ciała.

            Metodę I. Majchrzak, dzięki której wprowadzamy dziecko w świat pisma, jako świat znaczeń a nie izolowanych liter. W myśl tej metody w świecie dziecka wszystko jest nazwane, wszystko ma swoje podpisy.

            oraz inne jak : Elementy metody G. Domana , system edukacji przez ruch D. Dziamskiej, twórcze metody aktywności ruchowej, Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz, czynnościowe nauczanie matematyki, metody aktywizujące i twórczego myślenia, zabawy badawcze i doświadczenia, pedagogikę zabawy Klanza.

             

                  Działania podnoszące jakość pracy przedszkola

            Związane są z:

            • rozwijanie zainteresowań przyrodnicztch i ekologicznych
            • promocją zdrowia fizycznego i psychicznego,
            • edukacją przez sztukę i kulturę,
            • rozwijaniem zainteresowań dzieci swoim regionem i krajem, 
            • dobrze zorganizowaną współpracą z rodzicami – integracją rodziny z przedszkolem,
            • podejmowaniem działań wspomagających rozwój dzieci z wykorzystaniem nowoczesnych metod pracy i środków edukacyjnych,
            • promocją przedszkola w środowisku lokalnym,
            • poszerzeniem oferty edukacyjnej przedszkola o realizowane innowacje,
            • organizowaniem szkoleń ratownictwa medycznego – a przez to następuje wzrost poczucia bezpieczeństwa dzieci,
            • dobrą i efektywną współpracą  zespołu pracowników przedszkola,
            • szeroką współpracą z instytucjami wspomagającymi przedszkole (Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa, Nadleśnictwo, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna , Óśrodek Kultury),
            • dobrą opinią o działalności przedszkola – upowszechnienie wiedzy o działalności przedszkola w środowisku,
            • stałym wzbogacaniem bazy przedszkola o nowoczesne pomoce dydaktyczne. 

             

                   5. Zasady współpracy zespołu pedagogicznego

            Przedszkole zatrudnia kadrę pedagogiczną posiadającą kwalifikacje pedagogiczne w zakresie wychowania przedszkolnego, a także dodatkowe kwalifikacje specjalistyczne do prowadzania zajęć z rytmiki, logopedę, nauczyciela języka angielskiego, pedagoga terapeutę, specjalistę z zakresu gimnastyki korekcyjnej.

            Sprawność organizacyjna oparta jest o statut przedszkola oraz system obowiązujących  regulaminów i procedur. Powołane zostały  zespoły zadaniowe, których zadaniem jest  sprawne wykonywanie zadań i  rozwiązywanie problemów.

             Pracownicy przedszkola tworzą życzliwy klimat współdziałania i przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.  Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych. Wspólnie rozwiązują problemy, doskonalą metody i formy współpracy oraz pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.

             

                  6.  Współpraca z rodzicami

            W przedszkolu współpracuje się z rodzicami na rzecz rozwoju ich dzieci.

            Rodzice są partnerami  przedszkola. Przedszkole pozyskuje,  podejmuje i wykorzystuje opinie rodziców na temat swojej pracy  w celu  współdecydowania w sprawach przedszkola podejmowanych na rzecz dzieci.  Nauczyciele  są partnerami rodziców.

            Formy współpracy z rodzicami:

            • zebrania ogólne i grupowe,
            • zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci,
            • konsultacje i porady indywidualne,
            • kącik dla rodziców (informacje, eksponowanie prac),
            • zajęcia otwarte dla rodziców,
            • warsztaty zwiększające umiejętności wychowawcze rodziców – pedagogizacja,
            • wspólne organizowanie uroczystości, konkursów,
            • drzwi otwarte przedszkola podczas naboru,
            • spotkania mające na celu poznanie zawodów wykonywanych przez rodziców.  

            W Przedszkolu  doskonalimy formy współpracy z rodzicami  zabiegając o rodzinną atmosferę i bliską więź z dziećmi i rodzicami.

             

                    7. Współpraca z instytucjami środowiska lokalnego

            Wykorzystywane  są  zasoby przedszkola i środowiska  lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju.


            W przedszkolu prowadzi się rozpoznanie potrzeb i zasobów przedszkola oraz środowiska lokalnego i na tej podstawie realizuje inicjatywy na rzecz ich wzajemnego rozwoju. Przedszkole w sposób systematyczny i celowy z uwzględnieniem specyfiki jego działania, współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym wpływając korzystnie na rozwój dzieci.

             

                    8. Promocja przedszkola

            Promowana jest wartość wychowania przedszkolnego. Przedszkole prezentuje oraz upowszechnia informacje o ofercie zajęć prowadzonych w przedszkolu oraz podejmowanych działaniach (strona internetowa przedszkola, gazetki informacyjne, ulotki dla rodziców, tablica przedszkolak w obiektywie).

            Przedszkole informuje środowisko lokalne o celowości i skuteczności podejmowanych działań. Przedszkole promuje w środowisku lokalnym wartość wychowania przedszkolnego i jest pozytywnie postrzegane w środowisku lokalnym.

             

                   9.  Dalsze zamierzenia i planowane działania

            Dotyczą realizacji działań w zakresie promocji zdrowia, aktywności ruchowej i zdrowego żywienia. Planowy proces wychowawczy oparty jest na wartościach oraz radzeniu sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci.

            W dalszym funkcjonowaniu propagować będziemy wychowanie przez sztukę i rozwijanie aktywności twórczej, planujemy także doskonalić system wspomagania rozwoju dziecka w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.  Edukację przedszkolną zamierzamy doskonalić wykorzystując  nowatorskie rozwiązania pedagogiczne.

            Planujemy doskonalić także  system współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym oraz w miarę potrzeb modyfikować funkcjonowanie zespołów pracy. Udoskonalimy system procedur i prawa wewnętrznego, w tym systém obiegu informacji oraz dokumentowania pracy przedszkola.