• Kącik Rodzica

• Prawa i obowiązki Przedszkolaka

• Dzieci uczęszczające do przedszkola mają prawo do:

a) Właściwie zorganizowanego procesu wychowawczo–dydaktycznego i opiekuńczego zgodnego z ich rozwojem psychofizycznym.

b) Zaspokajania poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i podstawowych potrzeb fizjologicznych.

c) Życzliwego, podmiotowego traktowania.

d) Rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.

e) Pomocy w wyrównywaniu różnego rodzaju braków i defektów rozwojowych.

f) Wychowania w tolerancji dla samego siebie i innych ludzi bez względu na rasę, płeć, wiek, stan zdrowia oraz akceptacji potrzeb innych.

g) Przygotowania umożliwiającego osiągnięcie „gotowości szkolnej”.

h) Poznawania rzeczywistości przyrodniczej, społeczno–moralnej  i technicznej.

i) Spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej.

j) Respektowania jego naczelnej potrzeby — zabawy.

Obowiązki dziecka wynikają z zawartych umów społecznych między dzieckiem, nauczycielem oraz rodzicem i wyrażają się w:

a) Szacunek do swoich rodziców oraz do najbliższych, a także do innych ludzi.

b) W miarę możliwości sprzątanie po sobie: odkładanie zabawek, układanie ubrania, zbieranie pozostawionych śmieci itp.

c) Poszanowanie pracy swojej i innych.

d) Uczestnictwie w pracach porządkowych i dyżurach.

e) Zgodna, partnerska zabawa.

f) Przestrzeganiu zasady równego prawa do korzystania ze wspólnych zabawek, szanowaniu zabawek i sprzętów jako wspólnej wartości.

g) Przestrzeganiu zasad i form współżycia w grupie przedszkolnej.

h) Pomaganie młodszym, słabszym kolegom.

i) Poszanowanie środowiska przyrodniczego i wszystkiego co z tym związane.

j) Integracja z dziećmi niepełnosprawnymi, pomaganie im.

k) W miarę rozwoju, umiejętność zaspakajania swoich potrzeb fizjologicznych oraz samoobsługowych.

l) Przestrzeganiu wartości uniwersalnych takich jak: dobro, prawda, sprawiedliwość, miłość, piękno.