• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

• 25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto - „Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia każde dziecko przyszło do placówki ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. W czasie zajęć dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach i zgadywankach. Na koniec przedszkolaki wykonały rożnymi technikami prace plastyczne z wizerunkiem misia.
              Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

• 20 LISTOPADA - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

• 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to dzień, w którym wszelka uwaga kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Nasze przedszkolaki 18 listopada przyłączyły się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Ten dzień był doskonałą okazją do propagowania idei praw dziecka, zwiększenia świadomości na temat istnienia Konwencji o prawach dziecka oraz uświadomienia wszystkim, że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Podczas zajęć wychowankowie mieli również możliwość wysłuchania piosenek oraz wierszy nawiązujących do praw dziecka. Dzieci ze starszych grup poznały także postać Janusza Korczaka – wielkiego zwolennika i polskiego prekursora działań na rzecz dzieci; człowieka, który mówił: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Jako podsumowanie przedszkolaki wykonały prace plastyczne na temat „Praw dziecka”.

Poprzez różnorodne działania podjęte we wszystkich grupach wiekowych dzieci wiedzą, że mają prawo do: radości, uśmiechu, zabawy, odpoczynku, rodziny, miłości, opieki lekarskiej, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego je świata.

• 11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

• 11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości.

Z tej okazji 13 listopada w Domu Strażaka w Rudzie Łańcuckiej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni dla „Niepodległej” pod patronatem posła na Sejm RP Jerzego Paula. Podczas uroczystości mieszkańcy Miasta i Gminy Nowa Sarzyna z powagą i w dużym skupieniu obejrzeli min. program artystyczny w wykonaniu dzieci z naszego przedszkola. Przedszkolaki pod kierunkiem p. E. Dudas i p. M. Flis słowem, piosenką i tańcem oddały miłość do Ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.

Był to dzień pełen emocji i wzruszeń oraz wspaniała lekcja historii.

• 5 listopada - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

• Dnia 4 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt - „Dzień Postaci z Bajek”. Święto to obchodzone jest na całym świecie 5 listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disneya - jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.

Przedszkolaki tego dnia przyszły do przedszkola przebrane za postacie z popularnych bajek, opisywały swoich ulubionych bohaterów i odgadywały, z jakiej bajki pochodzą. Były także zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych bardziej i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki, zabawy ruchowe oraz prace plastyczne przedstawiające ulubione postacie z bajki. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Bajki od lat uwielbiane są przez dzieci i niosą za sobą piękne przesłania, które ukazują wiele wartości tj. dobro, piękno, miłość. Kształtują również wrażliwość i uczą dzieci empatii. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Warto zatem często czytać dzieciom, aby rozbudzać ich wyobraźnię i  przenieść je w świat fantazji.